Zadzwoń do nas
+48 665-419-950
Usytuowanie studni na działce budowlanej to kluczowy krok, który wymaga precyzyjnego przestrzegania obowiązujących norm. Odpowiednie umiejscowienie studni ma ogromne znaczenie dla jakości wody i uniknięcia potencjalnych zagrożeń. W artykule omówimy istotne aspekty dotyczące lokalizacji studni na działce zgodnie z obowiązującymi przepisami. Więcej szczegółów na temat odległości studni od poszczególnych obiektów w pobliżu przedstawia Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zasady lokalizacji studni
Wyjątki i dopuszczenia
Pozwolenie wodnoprawne a lokalizacja studni
Wpływ warstwy wodonośnej na lokalizację
Zgodnie z § 31 rozporządzenia studnia dostarczająca wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi powinna być usytuowana zgodnie z określonymi odległościami:
§ 31. [Usytuowanie studni]
1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:
1) do granicy działki - 5 m;
2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m;
3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m;
4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m;
5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.
Ustawa przewiduje również wyjątki od standardowych odległości. Studnię można umieścić bliżej granicy działki lub na granicy dwóch działek, pod warunkiem, że zachowane są określone minimalne odległości od punktów, jak wymieniono wcześniej:
§ 31. 2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.
Przy budowie studni warto mieć na uwadze konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Art. 124 Ustawy Prawo wodne stanowi, że na wykonywanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m oraz poboru wód podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę nie jest wymagane pozwolenie.
Sprawdź więcej przepisów o konieczności uzyskiwania pozwoleń w naszym artykule: Studnie Zielona Góra - formalności, pozwolenia, zgłoszenie. Przepisy 2023
Studnie głębinowe - metoda płuczkowa
Specyfikacja studni abisyńskich
Studnie lubuskie - wieloletnie tradycje
+48 665-419-950
Na skróty
Przydatne linki
Newsy
Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave.